Kurs na pasję odc. 6 – Przeszkody („zmory”) na drodze pasji – jak zacząć działać?

Kurs na pasję odc. 6 – Przeszkody („zmory”) na drodze pasji – jak zacząć działać?

with 5 komentarzy
Jak zacząć działać?
Dziś o przeszkodach jakie napotykamy gdy chcemy zacząć dzielić się swoją pasją – czyli „zmorach” które na nas czyhają i jak je obłaskawić

Każdy podcast z cyklu „Kurs na pasję” to moja rozmowa z Moniką Myszką-Wieczerzak, animatorką rozwoju osobistego, mamą, która dba o przestrzeń dla siebie i uczy tego inne kobiety na blogu DomDobreMiejsce.pl oraz w Grupie Dom Dobre Miejsce na Facebooku. Monika jest też autorką Motywującej Pocztówki – inspirującego newslettera dla mam, które chcą cieszyć się życiem rodzinnym, nie tracąc z oczu własnych potrzeb, a także twórczynią wirtualnej Kawiarni Mamy Liderki – cyklu webinarów, których celem jest wzmacnianie w kobietach wychowujących dzieci tożsamości lidera.

Dla nas obu pasja jest bardzo ważnym elementem spełnionego życia. Połączyła nas pasja do rozwoju osobistego, odkrywania kim w głębi duszy jesteśmy i życia zgodnego z tym „wzorem” (jedni zwą to „pasją”, inni – „powołaniem”). Częścią niego jest inspirowanie innych i pokazywanie, że życie pełne pasji jest możliwe dla każdego. Stąd też wzięła się audycja / podcast „Kurs na pasję”.

Zapraszam do wysłuchania szóstego odcinka, w którym rozmawiamy o tym jakie „zmory” możemy napotkać na naszej drodze kiedy zaczynamy dzielić się pasją

Dlaczego „zmory”? Dlatego że nie mówimy o przeszkodach obiektywnych, ale o wewnętrznych trudnościach – lękach, obawach hamujących nasze działania. A są one „dziećmi” „zmór”.

Proszę bardzo, oto lista:

 • mała wiara w siebie i/lub niskie poczucie własnej wartości,
 • krytyk wewnętrzny,
 • porównywanie się z innymi,
 • zazdrość.

W audycji usłyszysz o:

 • przyczynach i efektach niskiego poczucia własnej wartości i małej wiary w siebie,
 • krytyku wewnętrznym żerującym na tym, co dla nas ważne oraz o sposobach radzenia sobie z nim:
  • pytanie „co najgorszego może się stać” i przygotowanie planu awaryjnego;
  • ćwiczenie „lista sukcesów” oraz praktyka na koniec dnia („co mi się udało”);
  • pytanie innych za co nas doceniają, jakie mocne strony w nas widzą;
  • stworzenie „folderu głasków”
 • o tym, że porównywanie się do innych zdarza się wszystkim, ale nie jest to zdrowe (zwłaszcza gdy porównujemy się do osób mających dużo większy dorobek) – zatem do kogo lepiej się porównywać? (do siebie! siebie sprzed roku albo wcześniej:)
 • zazdrości (osiągnięć innych osób) oraz o tym, jak odczytywać znaki, które daje zazdrość i jak ją twórczo wykorzystać:
  • ćwiczenie z zazdrością – pomyśl – komu zazdroszczę i czego; co mogę zrobić już teraz aby przybliżyć się do tego za czym tęsknię, czego pragnę;
  • ćwiczenie „lustro” przywołane w 2 odcinku podkastu (link)

Tu możesz wysłuchać audycji:Listen to „Przeszkody („zmory”) na drodze pasji – jak zacząć działać” on Spreaker.

Oto link do pobrania podcastu w formacie mp3 (18,7 MB; 40 min 52 sek)

 

Osoby, książki i inne źródła wymienione w audycji:

Wywiad Marie Forleo z Elizabeth Gilbert (m.in. o kreatywności, radzeniu sobie z krytykiem wewnętrznym):  „Elizabeth Gilbert: How to live your most creative life”

Anna Protas – promotorka kreatywnego życia, tancerka i miłośniczka tańca… (i wiele by o niej mówić, najlepiej przekonaj się sam/a i wejdź na jej stronę) – to od niej Monika usłyszała o folderze z „głaskami” – pozytywnymi informacjami od innych osób – zbieranie ich pomaga pamiętać, za co inni nas doceniają i co dobrego w nas widzą.

Agata Dutkowska i Latająca Szkoła dla Kobiet – to od niej dowiedziałyśmy się o archiwach google gdzie można sprawdzić jak ewaluowały popularne strony internetowe – https://archive.org/web/

Wywiad Marie Forleo z Toddem Henrym: „Find Your Voice: How to Unleash Your Best Work” (m.in. o tym, że wszystko co jest wartościowe dojrzewa i dzieje się powoli; że trzeba mieć odwagę wyjścia do świata ze swoimi ideami, warto działać małymi krokami; o ryzyku porównywania się – „rozglądania się na boki” i zejścia z naszej ścieżki)

Wideo Marie Forleo o „etapie ziarenka”

  

Cytat godny uwagi:

„Nie musisz być wielki żeby zacząć, ale musisz zacząć żeby być wielkim”
Zig Ziglar

Music By: JewelBeat.com

Jeśli Ci się podobało, zostaw komentarz! Podziel się wrażeniami, zapytaj, powiedz, o czym chcesz posłuchać w kolejnej audycji.

lub napisz do nas:

Anna Bednarczuk – kliknij tu

lub

Monika Myszka-Wieczerzak: monika@domdobremiejsce.pl

Skąd pobrać podcast:
Podcast jest dostępny:

 

</href=”https:>