7 sposobów na odkrycie pasji. KNP 21

7 sposobów na odkrycie pasji. KNP 21

with Brak komentarzy
Jak odkryć pasję?

Jeśli należysz do tej grupy ludzi, dla których pasja jest ważna (są tacy, którzy wolą inne określenia, bo pasja jest dla nich słowem zbyt wyświechtanym lub górnolotnym), a nie możesz jej odkryć w swoim życiu, to serdecznie zapraszam do posłuchania podkastu.

Dzielę się w nim 7 (a nawet 8) sposobami / ćwiczeniami, które będą pomocne w „odkryciu” pasji. Zresztą – często nawet nie trzeba jej odkrywać, bo tak naprawdę ona gdzieś przejawia się w Twoim życiu – czasami może bardziej przypomina podziemną rzekę niż wartki strumień albo szeroką Wisłę;) Gdyby była „na powierzchni” nie musiałabyś jej szukać. Ale ponieważ jest „podziemna”, utajona, zdawać się może, że jej nie ma. Stąd może wynikać poczucie zagubienia, braku kierunku w życiu, a co za tym idzie – frustracja.

Hola, a co ma zagubienie do poszukiwania pasji?!

Jeśli definiujesz pasję jako to zajęcie lub te zajęcia, które dają Ci radość, poczucie, że jesteś w pełni sobą, że robisz to do czego jesteś stworzona / stworzony, to niemożność zdefiniowania pasji rodzić może duże napięcie. Tym większe, im bardziej potrzebujesz pracować (zarobkowo) z pasją. Jeśli nie przeszkadza Ci, że zarabiasz robiąc coś, co jest Ci w zasadzie obojętne, a pasję realizujesz sobie „po godzinach”, to oczywiście o żadnym poczuciu zagubienia nie ma mowy.

Czym zatem jest pasja? (moja subiektywna definicja:)

Pasja to coś, co się bardzo lubi robić, co potrafi pochłonąć bez reszty, co sprawia, że zapomina się o całym świecie; z czego ma się ogromna frajdę…

… a do tego jest to coś, w czym jest się dobrym (skutecznym) – czyli przyjemność powiązana z wrodzonymi talentami (mocnymi stronami).

W odróżnieniu od hobby, które może być równie przyjemnym zajęciem jak pasja, jednakże brak tu tej chęci doskonalenia się; dzielenia się tym (moje hobby to fotografia; robię zdjęcia z przyjemnością, ale jakoś brak mi motywacji, aby udoskonalać mój warsztat, może dlatego, że nie mam potrzeby pokazywać moich zdjęć „na zewnątrz”, ani potrzeby i pomysłu oparcia mojej pracy zarobkowej na moich umiejętnościach robienia zdjęć).

Bo pasja (wg mnie) ma sporo wspólnego z życiową misją, powołaniem, tożsamością. Stąd takie pojęcia jak „pasjobiznes”, czy zdania takie jak „od pasji do biznesu”. Myślę, że Walt Disney myślał podobnie, bo wyraził się kiedyś tak:

We don’t make movies to make money, we make money to make more movies

Walt Disney

(cytat pochodzi z książki „Show your work” Austina Kleona)

Zapraszam do posłuchania 21 odcinka podkastu:)

Oto link do pobrania podkastu w formacie mp3 (13,6 MB; 29,46 min)

7 sposobów jak znaleźć pasję (a nawet więcej:)

W podkaście „Kurs na pasję” była już mowa o odkrywaniu pasji – w odcinku nr 2. Opowiadałyśmy w nim z Moniką Myszką-Wieczerzak o naszej historii odkrywania pasji oraz podałyśmy kilka sposobów na odkrycie pasji, w tym 2 ćwiczenia. Tego podkastu możesz posłuchać TU (są tam tez linki do ćwiczeń).

W dzisiejszym (21) odcinku opowiadam o nowych sposobach. Oto lista:

  1. Co przychodzi Ci z łatwością, co bardzo lubisz robić? Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy, spontanicznie – analizować będziesz później ;)

Spróbuj znaleźć wspólny mianownik, albo poszukać szerszego kontekstu (np. jeśli uwielbiasz czytać książki, to jaki typ literatury wybierasz najczęściej? dlaczego? do czego wykorzystujesz tą wiedzę? itp)

2. Co robisz gdy prokrastynujesz? (czyli gdy odkładasz na później to co masz rzeczywiście zrobić:)

The work you do while you procrastinate is probably the work you should be doing for the rest of your life

Jessica Hirsche

(cytat pochodzi z książki „Steal like an artist” Austina Kleona)

3. Gdyby nie było żadnych ograniczeń (finansowych, wiekowych i innych które zazwyczaj służą za wymówki;) co być robiła / robił? czym byś się zajęła? Inna wersja pytania – gdybyś nie musiała pracować zarobkowo to czym byś się zajęła?

Pomocne ćwiczenie: wypisz na kartce „chciałabym / chciałbym….” linijka pod linijką 20 razy, a potem uzupełnij (spontanicznie, „na szybko”, bez zastanowienia:)

4. O czym marzyłaś jak byłaś dzieckiem? Co Cię wtedy pochłaniało?

(uwaga: pasje mogą się „przedawniać”; ale może też być tak, że kiedyś np. uwielbiałaś rysować, ale jakaś Ważna Osoba skrytykowała Twój rysunek i to spowodowało, że rzuciłaś rysowanie. Bądź zatem uważna wykonując to ćwiczenie:)

5. Gdybyś miał / miała 5 alternatywnych żywotów, kim byś był/a?

6. Pisanie porannych stron (ćwiczenie pochodzi z książki „Droga artysty” Julii Cameron i więcej i nim opowiadam w podkaście:)

7. Lista 10 rzeczy, które chciałabyś zrobić, ale Ci nie wolno (tzn.tak właściwie sama sobie na nie nie pozwalasz).

I don’t believe in guilty pleasures.

If you f—ing like something, like it.

Dave Grohl

(cytat pochodzi z książki „Show your work” Austina Kleona)

 

8. (lub 7a:) ćwiczenie „Pogrzebane marzenia” (z książki „Droga artysty” Julii Cameron) – posłuchaj podkastu! :)

 

I pamiętaj:

You can’t find your voice if you don’t use it

(cytat pochodzi z książki „Show your work” Austina Kleona)

Zatem – kiedy już odkryjesz swoją pasję, nie zawahaj się jej użyć! ;-)

(a raczej – próbuj, działaj, testuj i nie załamuj się, że na początku wychodzi tak sobie – ma prawo. Taka prawidłowość procesu nauki. Nie osiągniesz wprawy w żadnej dziedzinie bez praktyki. Nie znajdziesz „swojego stylu” (fotografii, pisania, rysunku itp itd.) bez praktyki, praktyki, praktyki. A na wczesnym etapie – bez fazy „naśladownictwa” Twoich mistrzów. To jest ok!)

Książki wymienione w podkaście:

Austin Kleon „show your work” oraz „Steal like an artist” – źródła cytatów oraz jedne z moich ulubionych książek:)

Julia Cameron „Droga artysty” – źródło kilku ćwiczeń i przecudowna książka. Wracam do niej co jakiś czas i ciągle mnie czegoś uczy.

 

Music by: JewelBeat.com

 

OGŁOSZENIE:  zapraszam do grupy na Facebooku dla słuchaczy podkastu!

Zajrzyj koniecznie: KURS NA PASJĘ NA FACEBOOK :)

Będziemy dyskutować o tym, co dla Ciebie najważniejsze w sprawie pasji i życia z pasją:) Rozwiniemy tematy poruszane w podkastach i inne: rozwojowe, wokół-pasjowe, no i najważniejsze – będziemy w kontakcie :) Zapraszam!

 

Podcast jest dostępny:

na blogu
na iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
poprzez specjalny RSS

Ocena podcastu

Jeżeli lubisz podkast „Kurs na pasję” i chcesz podzielić się swoją opinią, proszę napisz recenzję w iTunes. Każda ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny i więcej osób będzie mogło się z nim zapoznać:)

Jak wystawić ocenę w iTunes? w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używasz w telefonie) odszukaj podkast „Kurs na pasję”, kliknij na okładkę, a potem wejdź w zakładkę „Oceny i recenzje”. Wybierz opcję „Napisz recenzję”. I napisz szczerze swoją opinię o podkaście.