Pasja to nie wszystko. Umiejętności też są ważne. KNP 22

with Brak komentarzy
W czym jestem najlepsza? W czym mogę być najlepsza?

Czy zadajesz sobie takie pytanie? Zdaje mi się, że pada ono często w momentach przełomowych, np. u schyłku edukacji w obliczu decyzji dotyczącej wyboru kierunku zawodowego. Albo w momencie wypalenia zawodowego, gdy zastanawiasz się nad zmianą zawodu, a może nawet branży. Jednak postawienie tylko na umiejętności może skończyć się ślepym zaułkiem, kiedy robisz to, w czym jesteś świetna, ale okazuje się, że tego nie lubisz.

Zatem – może sama pasja wystarczy?

W 21 odcinku Kursu na pasję mówiłam o pasji, podałam kilka sposobów, jak ją odkryć, „odkopać”. Było o marzeniach, a nawet „pogrzebanych marzeniach”. Idealistycznie, może nawet w klimatach „niebieskich migdałów” ;) Ale to dobry trop, jeśli mowa o marzeniach, odkrywaniu pasji dawno nie widzianej, zapomnianej. Albo tej, która dopiero nieśmiało puka do drzwi.

Reguła „złotego środka” – pasja plus umiejętności

Tak jak już wspomniałam, praca oparta tylko na tym, w czy jesteś dobra może skończyć się potężną frustracją, że spędzasz czas robiąc to czego nawet nie lubisz. Natomiast działanie z poziomu samej pasji może nie być satysfakcjonujące. Czemu? Jeśli nie chcesz pozostać wieczną marzycielką, to sama pasja, niepoparta umiejętnościami, nie osadzona w Twoich predyspozycjach i talentach nie pozwoli Ci na uzyskiwanie z tego co kochasz robić korzyści finansowych.

Czas zatem dodać kolejny „puzzel” do układanki – umiejętności które masz „w małym paluszku”

Na pewno potrafisz wiele, z pewnością wiesz, w czym jesteś dobra. A może jednak niekoniecznie? Może wydaje Ci się, że nic tak naprawdę nie potrafisz (ukłony dla krytyka wewnętrznego;), albo robisz tak wiele rzeczy, że trudno Ci wybrać te w których jesteś mistrzynią?

Warto sięgnąć głębiej i wydobyć na powierzchnię to, co być może pomijasz, bo jest dla Ciebie tak oczywiste, a także to, co może rzadko używane „tkwi sobie” gdzieś w „kącie umysłu” :)

W 22 odcinku podkastu Kurs na pasję zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia. Potrzebne będą: kartki, coś do pisania, czas, dobre chęci oraz coś chłodnego do picia (jeśli wykonujesz ćwiczenie w pierwszych dniach sierpnia 2017, w porze letniej „kanikuły” czyli upałów:)

Po co mam słuchać tego odcinka? / Co mi da to ćwiczenie?

Zrobisz listę swoich umiejętności (tych rzeczywistych, nie tych dla których masz certyfikaty sprzed 10 lat;) i wyłonisz z nich grupę działań, które wykonujesz z wielkim entuzjazmem i w których jesteś naprawdę dobra / dobry! To już dobre podstawy do określenia kierunku zawodowego który da Ci satysfakcję, rozwój i (odpowiednie) wynagrodzenie!

„Wykres” służący do zaszeregowania umiejętności pod kątem ich opanowania i intensywności pozytywnych emocji, o którym mówię w podkaście,  znajdziesz w e-booku „Wyrusz po pracę marzeń”. Możesz go pobrać zapisując się do newslettera (w szarym polu po prawej stronie posta). Jeśli jesteś na mojej liście newsletterowej – zaloguj się do Biblioteki coachingowej i ściągnij e-booka! :-)

Zapraszam do posłuchania 22 odcinka podkastu:)

Listen to „Pasja to nie wszystko. Umiejętności też są ważne” on Spreaker.

Oto link do pobrania podkastu w formacie mp3 (10,9 MB; 24 min)

Music by: JewelBeat.com

Podcast jest dostępny:

na blogu
na iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
poprzez specjalny RSS

Ocena podcastu

Jeżeli lubisz podkast „Kurs na pasję” i chcesz podzielić się swoją opinią, proszę napisz recenzję w iTunes. Każda ocena sprawi, że podcast będzie bardziej widoczny i więcej osób będzie mogło się z nim zapoznać:)

Jak wystawić ocenę w iTunes? w wyszukiwarce iTunes lub w aplikacji Podcasty (lub innej, której używasz w telefonie) odszukaj podkast „Kurs na pasję”, kliknij na okładkę, a potem wejdź w zakładkę „Oceny i recenzje”. Wybierz opcję „Napisz recenzję”. I napisz szczerze swoją opinię o podkaście.